Dubnová pražská přednáška Společnosti pro kognitivní vědu a filosofii proběhne poměrně netradičně v rámci Festivalu NA HLAVU. Petr Houdek uvede rozkvétající obor behaviorální etiky. Výzkum, který spojuje morální psychologii a experimentální ekonomii ve snaze lépe pochopit, jak lidé řeší etická dilemata – v zaměstnání, v rodině či v politice. Cílem přednášky je ukázat, proč a jak (ne)účinná jsou různá opatření pomáhající lidem rozhodnout se morálně. Do kontrastu bude dán přístup zaměřující se na pochopení „psychologických“ mechanismů zapojených v morálních volbách a „ekonomický“ přístup akcentující pohled co-z-toho-budu-mít.

Přednáška se koná v sobotu 22.4. od 16.00 v kině Světozor a probíhá v rámci festivalu Na Hlavu, prvního festivalu filmů o duševním [ne]zdraví a mysli. Na přednášku je proto výjimečně třeba si zakoupit lístky – zbývá posledních 8 lístků! Ty zakoupíte v předprodeji kina Světozor.

O přednášejícím

Petr Houdek se zabývá behaviorální a forenzní ekonomií; obory rovněž popularizuje na svém blogu Pokusy na lidech a společnosti. Působí na Katedře managementu Fakulty podnikohospodářské VŠE, Katedře ekonomie Fakulty sociálně ekonomické UJEP, Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK a vede výzkum v Centru pro behaviorální experimenty při CEVRO VŠ.